IVI intervju: dr Dragiša Mišković, vođa grupe „Interakcija čovek-mašina“

Koji projekti su obeležili prethodnu godinu kada govorimo o radu istraživačke grupe na čijem ste čelu? 

Tokom 2024. godine HCI grupa je ostvarila značajne rezultate na polju transfera tehnologije i primene AI rešenja u različitim oblastima. Istakli bismo projekat u domenu obrade prirodnog govora (eng. Natural language processing – NLP), realizovan kroz saradnju sa kompanijom Telekom Srbija. Razvijeni model obezbeđuje monitoring i optimizaciju rada korisničke službe ove kompanije. Takođe, zajedno sa kompanijom Bayer smo u okviru evropskog projekta Verif.AI razvili sistem koji vrši verifikaciju sadržaja generisanih od strane generativnih jezičkih modela. Pored ovih projekata, u domenu energetike je u toku projekat razvoja sistema prediktivnog održavanja koji će do sledeće godine biti implementiran i pušten u eksploataciju u termoelektrani “Nikola Tesla A” u Obrenovcu. U oblasti robotike grupa radi na realizaciji Interreg projekta bilateralne saradnje Srbija-Hrvatska u domenu primene kolaborativnih robota u procesima automatskog zavarivanja. 

Da li biste i šta posebno izdvojili kao iskorak tokom 2024. u radu Vaše grupe? 

Najveći iskorak se ogleda u broju dobijenih projekata, kako industrijskih tako i istraživačkih. Ovi projekti su, između ostalog, doveli i do prvih AI rešenja spremnih za tržiše. To su anonimizator za srpski jezik (HCI Home) i sistem za verifikaciju sadržaja generisanih od strane AI modela (Verif.ai Home).

Gde vidite najveći potencijal za unapređenje rada IVI u domenu rada Vaše grupe? 

Najveći potencijal AI u HCI domenu leži u kreiranju intuitivnijih i personalizovanijih interakcija, čime tehnologija postaje prirodniji deo svakodnevnog života. Svedoci smo sve raznovrsnije primene velikih jezičkih modela (eng. Large language models – LLM) koji imaju mogućnost oponašanja ljudske inteligencije. Naš cilj je razvoj ovakvih modela za srpski jezik, ali i dodavanje multimodalnosti kao bi oni bili primenjeni za punu interakciju između ljudi i mašina. Kroz različite projekte, HCI grupa ima potencijal da bude spona Instituta sa različitim međunarodnim institucijama. 

Ko su bili Vaši ključni partneri? 

Kao ključne partnere iz privrede treba istaći kompanije Telekom Srbija, EPS, 30hills, CEKOM Hrvatska itd. U polju istraživanja i razvoja ključne aktivnosti su se razvijale kroz saradnju sa Fakultetom tehničkih nauka, Institutom “Mihajlo Pupin”, kompanijom Bayer iz Nemačke, itd. 

Šta očekujete i planirate u 2025. godini, a šta bi bila Vaša IVI novogodišnja želja? 

U sledećoj godini nas očekuje realizacija projekta bilateralne saradnje Srbija-Kina, koji sprovodimo sa FTN, Tongji Univerzitetom iz Šangaja i UESTC univerzitetom iz Čengdua. Takođe, spremamo aplikacije za projekte koje finansira Fond za nauku i prijave za EU HORIZON pozive u domenu veštačke inteligencije.   

Novogodišnja želja – širenje HCI grupe i zapošljavanje mladih i talentovanih saradnika.