Kvalitet rečne vode je od suštinskog značaja za životnu sredinu, biodiverzitet i ljudsko zdravlje. Kako bi se unapredio proces donošenja odluka i poboljšao kvalitet reka, predlaže se okvir zasnovan na veštačkoj inteligenciji za monitoring, predikciju i alarmiranje kvaliteta vode. Ovaj okvir se oslanja na postojeći sistem za merenje kvaliteta i količine vode koji trenutno obezbeđuje samo dnevne podatke o kvalitetu vode na nekoliko lokacija u Srbiji. Planirano je da se postojeći sistem unapredi tako što će se omogućiti prikupljanje podataka o kvalitetu vode u realnom vremenu sa više senzora na subdnevnoj skali (ili skali prema želji krajnjeg korisnika), a koji će biti postavljeni na pametne plutajuće bove. Na taj način, kompaktne pametne IoT (Internet stvari) bove sa senzorima za kvalitet vode poboljšaće vremensku rezoluciju merenja kvaliteta vode.
Pored toga, projekat omogućava procenu kvaliteta vode duž toka reke korišćenjem dronova opremljenih uzorkivačima vode. Dronovi će prikupljati informacije sa različitih delova reke na određenim GPS tačkama između senzora na bazi bova, čime će se uhvatiti transformacija kvaliteta vode i poboljšati prostorna rezolucija merenja. Dodatna vrednost ovog projekta je što će merenja bova i dronova biti uparena sa satelitskim opservacijama.
Za implementaciju ovog okvira odabrana je reka Dunav u Srbiji, s obzirom na gusto naseljeno okruženje i njen ugroženi ekološki status. Postojeći sistemi za monitoring rečnog okruženja u Srbiji su prostorno, vremenski i informativno oskudni i ne pružaju potpuni uvid u prisustvo zagađujućih materija u specifičnim opasnim zonama (tzv. „hot spot“ područjima). Demonstracija novih alata koji koriste pametne senzore, IoT i AI prediktivne modele za analizu podataka i vizualizaciju, kao i kroz različite događaje za diseminaciju povezivanje državnih institucija, istraživača i zainteresovanih strana kako bi se napori proširili, imaće jasan uticaj na podizanje svesti o zagađenju životne sredine u Srbiji.