Tim Instituta za veštačku inteligenciju Srbije – istraživač-saradnik Gorana Gojić i istraživači pripravnici Milica Škipina, Vladimir Vincan i Nikola Jovišić učestvovali su na Croatian Machine Learning Workshop (CMLW), jednodnevnoj radionici osmišljenoj da ojača zajednicu stručnjaka za mašinsko učenje u istočnoj Evropi i doprinese njihovom profesionalnom razvoju kroz učenje i razmenu ideja.
“Nakon učešća na EEML letnjoj školi, učešće na CMLW radionici smatram vrednom prilikom za lično i profesionalno usavršavanje u domenu mašinskog učenja. Okupljajući učesnike iz različitih regiona, ovaj događaj za mene je predstavljao priliku da upoznam ljude sličnih interesovanja za razmenu znanja, ali i da unapredim svoje veštine iz domena mašinskog učenja kroz predavanja renomiranih svetskih stručnjaka iz industrije i akademije”, kaže istraživać-saradnik Gorana Gojić.
O šansi da učestvuje na CMLW istraživač-pripravnik Milica Škipina dodaje: “Učešće na EEML-u bilo je fantastično iskustvo koje mi je omogućilo da upoznam sjajne ljude i stručnjake iz oblasti mašinskog učenja. Zbog tih dragocenih kontakata i inspirativnih razgovora, CMLW predstavlja šansu da nastavim diskusije započete na EEML-u, upoznam se sa novim kolegama sličnih interesovanja i produbim svoje znanje o ML i AI. Ovi događaji pružaju neverovatne prilike za lični i profesionalni razvoj, jer ne samo da omogućavaju učenje o najnovijim tehnologijama, već i stvaranje dugoročnih veza sa stručnjacima iz industrije”.
Croatian Machine Learning Workshop su organizovali Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu, Eastern European Machine Learning (EEML) i naučnici iz kompanije Google DeepMind dr Matko Bošnjak, dr Razvan Pascanu i dr Viorica Patraucean. Kao deo EEML serije, cilj CMLW je da istraži napredne teme u oblasti mašinskog učenja i veštačke inteligencije i pruži platformu za okupljanje stručnjaka, studenata i istraživača kako bi zajedno radili na unapređenju znanja i istraživanju novih mogućnosti.
“Na radionici je sudjelovalo oko 250 polaznika, od kojih je 60 posto iz akademskih krugova, a 40 posto iz industrije. Među njima bili su predstavnici sveučilišta i znanstvenih instituta iz Srbije, Slovenije, BiH, Austrije, Njemačke, Švicarske i drugih zemalja, kao i domaćih sveučilišta – Zagrebačkog, Osječkog, Riječkog i Splitskog – te Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, uz više od 40 lokalnih i međunarodnih poduzeća. Uvijek se radujemo prilikama da pridonesemo izgradnji ekonomije zasnovane na znanju i transferu tehnologija, jer znanje je jedini resurs čija se vrijednost povećava njegovim širenjem”, istakao je dr Matko Bošnjak, viši naučnik u kompaniji “Google DeepMind”.
Tokom radionice, učesnici su imali priliku da prisustvuju predavanjima vodećih istraživača u svetu veštačke inteligencije. Renomirani govornici, poput Razvana Pascanua (Google DeepMind), Diane L. Borse (Google DeepMind & UCL), Ivana Vulića (Univerzitet u Kembridžu) i Jovane Mitrović (Google DeepMind) delili su svoje uvide u aktuelna istraživanja u oblastima poput računske vizije, obrade prirodnog jezika i dizajniranja novih neuronskih arhitektura. Zahvaljujući ovim prezentacijama naši istraživači su proširili svoja saznanja o najsavremenijim metodama i pristupima u oblasti veštačke inteligencije.
Pored predavanja, CMLW je ponudio niz panel diskusija koje su omogućile učesnicima da postave pitanja, podele svoja iskustva i prodiskutuju o izazovima sa kojima se suočavaju u svom radu. Učešće na ovoj radionici nije samo unapredilo tehničko znanje tima Instituta za veštačku inteligenciju, već je otvorilo i nove mogućnosti za potencijalne saradnje i projekte sa međunarodnim istraživačima i institucijama. Ova vrsta interakcije doprinosi ne samo ličnom i profesionalnom razvoju naših istraživača, već i jačanju reputacije Instituta kao vodeće istraživačke ustanove u oblasti veštačke inteligencije.
Institut za veštačku inteligenciju Srbije nastaviće da podstiče svoje istraživače da učestvuju na ovakvim događajima, jer verujemo da su kontinuirano usavršavanje, razmena znanja i povezivanje sa stručnjacima iz celog sveta ključ za inovacije i napredak u oblasti veštačke inteligencije.