Panel „Od koda do leka“, druga epizoda serijala „AI pod zvezdama“ u 2024. godini, održan je u Naučnom klubu Centra za promociju nauke u Beogradu, a tom prilikom Institut za veštačku inteligenciju Srbije predstavljao je naučni saradnik dr Vanja Švenda. Panel se fokusirao na ključna pitanja kako veštačka inteligencija menja svet medicine i dijagnostike sa posebnim osvrtom na najnovije inicijative i projekte u Srbiji koji se bave ranom detekcijom karcinoma.
Dr Švenda je istakao značaj projekta u okviru kojeg IVI sarađuje sa Institutom za onkologiju i radiologiju Srbije, a koji se bavi razvojem softverske aplikacije za unapređenje kvaliteta analize mamografije uz pomoć modela veštačke inteligencije. „Osnovna ideja je pružanje pomoći lekarima u pogledu optimizacije njihovog vremena i inače veoma opterećenog dnevnog rasporeda“, rekao je dr Švenda.
Aplikacija koju razvijaju istraživači IVI koristi veštačku inteligenciju za procenu verovatnoće lezije na tkivu dojke, rangirajući mamografske snimke prema prioritetu pregleda. „Na taj način, pacijenti kod kojih je procenjen veći rizik treba prvi da se pregledaju, kako bi se što pre dale dalje preporuke i po potrebi započelo lečenje,“ objasnio je dr Švenda.
Takođe je naglasio da veštačka inteligencija neće samostalno uspostavljati dijagnoze niti donositi odluke o daljem lečenju pacijenata. „Model služi kao alat koji pruža podršku medicinskom osoblju koje donosi konačne odluke“, rekao je dr Švenda.
Na panelu su učestvovali i prof. dr Tatjana Lončar Turukalo sa Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, docentkinja dr Jasmina Boban iz Instituta za onkologiju Vojvodine, dok je moderator bila Branka Anđelković iz Centra za istraživanje javnih politika. Diskusija je obuhvatila i glavne izazove i prepreke u primeni veštačke inteligencije u medicinskoj dijagnostici, kao i načine za njihovo prevazilaženje kako bi se poboljšala zdravstvena zaštita. Poseban akcenat stavljen je na neophodnost adekvatne regulative koja bi pratila ove inovacije.
Učesnici panela su se usaglasili da je potrebno kontinuirano unapređivati saradnju između istraživačkih institucija i zdravstvenih ustanova kako bi se obezbedila efikasnija i preciznija dijagnostika, a kao krajnji rezultat ističe se bolja zdravstvena zaštita za sve građane.