Institut za veštačku inteligenciju Srbije ponosno predstavlja najbolje od najboljih za prošlu godinu! Izabrali smo Top seniore za 2023. godinu koji su se istakli svojim izvanrednim doprinosom i posvećenošću naučnim istraživanjima. Naši najbolji stariji istraživači su:
Njihova izvanredna naučna dostignuća, posvećenost istraživanju i stručnost čine ih istinskim liderima u svojim oblastima. IVI čestita ovim izuzetnim naučnicima na dosadašnjim uspesima i želi mi mnogo uspeha u daljem naučnom radu!
dr Slobodan Ilić, naučni saradnik
Kao naučni saradnik u Institutu za veštačku inteligenciju Srbije i vođa istraživačke grupe ”Computer Vision & Remote Sensing”, dr Slobodan Ilić je zadužen za inovativna istraživanja u oblasti veštačke inteligencije sa posebnim fokusom na zdravstvene tehnologije i primenu AI u poljoprivredi. Trenutno radi na projektima koji imaju veliki značaj za društvo i državu. Jedan od najistaknutijih projekata je razvoj naprednih AI algoritama za analizu mamografskih snimaka. Ovaj projekat ima za cilj unapređenje rane detekcije i precizne dijagnostike u oblasti onkologije, posebno u borbi protiv raka dojke.
Pored toga, dr Ilić je angažovan na projektu koji koristi tehnike remote sensing-a za analizu kvaliteta zemljišta sa specifičnim fokusom na analizu sadržaja ugljenika u zemljištu. Cilj projekta je da doprinese preciznijoj poljoprivredi i očuvanju životne sredine kroz bolje razumevanje sastava zemljišta.
Njegova istraživačka interesovanja su na samom vrhu savremenih dostignuća u oblasti veštačke inteligencije. Posebno ga interesuju oblasti kao što su difuzioni modeli, detekcija anomalija u mamogramima i razvoj povratne sprege u velikim jezičkim modelima. Svojim radom, dr Ilić doprinosi ne samo razvoju naučne zajednice u Srbiji, već i primeni najnovijih tehnoloških dostignuća u praktične svrhe što ima značajan uticaj na društvo u celini.
dr Dejan Mirčetić, naučni saradnik
Dejan Mirčetić je doktorirao na Univerzitetu u Novom Sadu u oblasti predviđanja vremenskih serija i analitike lanca snabdevanja. Objavio je više od 40 naučnih radova, a njegovi radovi uglavnom su posvećeni rešavanju realnih poslovnih i privrednih problema. Poseduje višegodišnje iskustvo u saradnji sa privredom, gde je kao analitičar lanca snabdevanja vodio timove za dizajniranje AI rešenja u cilju optimizacije lanaca snabdevanja. Trenutno je angažovan i kao konsultant za mašinsko učenje na humanitarnom projektu USAID-a. U saradnji sa kompanijom Macro-Eyes, bavi se razvojem AI rešenja za unapređenje zdravstvenog sistema Obale Slonovače, sa velikom nadom i željom da će kreirano rešenje unaprediti svakodnevni život ljudi u Africi koji žive u teškim životnim okolnostima.
Kao naučni saradnik u Institutu za veštačku inteligenciju Srbije, dr Mirčetić je zadužen za projektovanje i izradu poslovnih i privrednih AI rešenja. Trenutno je angažovan kao šef ISIOP projekta, dela AIPlan4EU platforme u sklopu Horizon 2020 istraživačkog i inovacionog programa. Zadatak projekta je dizajniranje novog rešenja baziranog na veštačkoj inteligenciji u cilju optimizacije poslovnih procesa kompanije “Agromarket”, domaćeg lidera u proizvodnji i distribuciji poljoprivrednih proizvoda u Jugoistočnoj Evropi.
U okviru nekoliko Horizon Europe projekata, dr Mirčetić se bavi primenom veštačke inteligencije u različitim sektorima. Cilj projekta “SMART FOOD” je optimizacija proizvodnje i distribucije najvećeg italijanskog proizvođača pršute, zahvaljujući potpuno autonomnoj platformi baziranoj na modelima veštačke inteligencije. Kao deo inovativnog projekta IoWA – Internet of Wine and Art dr Mirčetić u saradnji sa italijanskom vinarijom pionirski implementira digitalne tehnologije u industriju vina.
Kroz svoja istraživanja dr Mirčetić daje izuzetan doprinos primeni veštačke inteligencije u oblastima zdravstva i prehrambene industrije istražujući inovativne načine optimizacije procesa i unapređenja efikasnosti.